Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravská univerzita zprostředkuje sociálně znevýhodněným dětem jedinečný pohled na zatmění Slunce

  • Ostrava,

Ostravská univerzita zprostředkuje sociálně znevýhodněným dětem unikátní zážitek. Děti z neziskové organizace S.T.O.P. budou mít možnost 10. června pozorovat částečné zatmění Slunce speciálními dalekohledy, které umožnují jeho bezpečné sledování. Akce se uskuteční v návaznosti na sbírku, kterou Ostravská univerzita iniciovala letos v lednu, a díky které pro organizaci S.T.O.P. vybrala téměř 60 tisíc.

Děti dostanou možnosti vidět na vlastní oči například skvrny na Slunci nebo sluneční erupce. Pomůžou jim v tom speciální sluneční dalekohledy s filtry ve vybraných vlnových délkách od Ostravské univerzity. 10. června se tak děti mohou těšit na popularizačně-vědecký program, který pro ně připravuje Katedra technické výchovy Pedagogické fakulty OU.

Václav Tvarůžka, vedoucí celé akce: "Pro děti jsou nachystány všemožné experimenty – vyrobí si sluneční brýle k pozorování zatmění, sestrojí funkční raketu nebo si vyzkouší práci s elektronickými stavebnicemi a fyzikálním kolotočem."

Právě témata spojená se Sluneční soustavou a vesmírem často přivádějí žáky k poznávání vědy. Zorganizování zábavně-vzdělávacího odpoledne přislíbila Ostravská univerzita na základě dárcovské výzvy, kterou iniciovala letos v lednu. Jednalo se o projekt na podporu neziskové organizace S.T.O.P., která pomáhá s učením sociálně znevýhodněným dětem v regionu.

Lucie Fremrová, mluvčí Ostravské univerzity: "Do výzvy na podporu projektu Učitel a kamarád 2v1 se celkem zapojilo 92 zaměstnanců, akademiků a studentů, kterým se společnými silami podařilo vybrat 58 750 Kč, což představovalo 118 % z cílové částky."
Ivona Šťovíčková, ředitelka organizace S.T.O.P.: Velmi děkujeme všem, kteří se do sbírky zapojili. Díky vybrané částce můžeme zapojit a vybavit více dobrovolníků, než bylo plánováno. Nápad s uspořádáním popularizačně- vědeckého programu se nám moc líbí. Ukázat dětem prostředí vysoké školy tak trochu jinak pro ně bude nezapomenutelný zážitek. Vzhledem k tomu, že motto našich vzdělávacích programů zní: ‚Poznání otevírá brány vesmíru‘ je celé zaměření akce více než trefné."

Vzdělávání je pro společnost zcela zásadní a minulý rok ztížil jeho dostupnost pro všechny, o to víc pro děti z vyloučených lokalit. Ostravská univerzita si proto váží svých absolventů, kteří aktivně řeší problémy kolem sebe.

Lucie Fremrová, mluvčí Ostravské univerzity: "Skrze projekty, jako je tento, se Ostravská univerzita aktivně podílí na dění ve společnosti a naplňuje tak svoji tzv. třetí roli. Všichni, kdo se na sbírce nebo na přípravě programu pro děti podíleli tak znovu ukázali, že heslo ‚Ovlivni nejen svou budoucnost‘ pro Ostravskou univerzitu nepředstavuje jenom prázdnou frázi."

Zatmění Slunce budou zájemci z řad veřejnosti moci sledovat také online na facebookové stránce Ostravské univerzity.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy