Shodli se na tom členové rady Sdružení pro rozvoj MSK 1. října 2012 na svém zasedání.
„Nesouhlasíme s neřešením problému možného geologického doprůzkumu ložiska černého uhlí v oblasti Frenštátu pod Radhoštěm a využívání ložiska hnědého uhlí pod Horním Jiřetínem. Rovněž rozvoji jaderné energetiky neodpovídají záměry v surovinové politice k využívání tuzemských ložisek uranu," reaguje ve svém usnesení rada Sdružení pro rozvoj MSK na stav tvorby Aktualizace státní energetické politiky, Surovinové politiky ČR a na připravované změny v Horním zákoně.
Sdružení proto žádá českou vládu, aby odložila schvalování připravovaných dokumentů a stanovila konkrétní opatření, která umožní zásadním způsobem posoudit význam a možnosti využívání uvedených nerostných zásob ve prospěch ČR.
„Tento problém je nutné odpolitizovat a převést do věcné a odborné úrovně. Z pohledu majetku České republiky se jedná o velmi závažná rozhodnutí, která musí vycházet z prokazatelných odborných stanovisek," uvedl Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje a viceprezident Hospodářské komory ČR.
Například ložisko Frenštát -Trojanovice mělo představovat poslední známou větší zásobu černého uhlí jakožto strategické suroviny na území České republiky, ale v v současné podobě státní surovinové politiky už není uvedeno.
„Zařazení obou ložisek mezi surovinové zdroje státu ještě nemusí znamenat zahájení těžby. Jde nám o tom, aby se ložiska neznehodnotila, aniž by stát věděl, jak významné zásoby na tomto území má," vysvětlil Pavel Bartoš s tím, že například v lokalitě Frenštát od posledního průzkumu uplynuly desítky let. V současnosti je Důl Frenštát v konzervačním provozu a ten stojí ročně šedesát milionů korun.
Členové Sdružení pro rozvoj MSK rovněž chtějí, aby byl region napojen na vodní cesty, především v souvislosti s přepravou velkých a nadměrných nákladů z moravskoslezských firem.
„Podporujeme výstavbu plavebních stupňů Děčín a Přelouč a splavnění Labe do Pardubic. Požadujeme také, aby byla dokončena studie proveditelnosti výstavby vodní cesty Dunaj-Odra-Labe, jejíž zpracování zadala ministerstvu dopravy vláda na jaře letošního roku. Současně požadujeme, aby ke zpracování studie byli přizváni zástupci Sdružení pro rozvoj MSK a Krajské hospodářské komory MSK," stojí v usnesení rady s tím, že Sdružení naopak nesouhlasí s propojením Odry a Váhu přes Jablunkovský průsmyk, protože to neřeší přístup na vodní cestu moravskoslezským firmám a neumožňuje propojení Odry a Labe.
Na programu rady zazněly také informace o vývoji efektivity finančních toků peněz z evropských fondů do Moravskoslezského kraje. Podle Petra Zahradníka, člena Národní ekonomické rady vlády ČR, který představitele Sdružení informoval, se všechny intervence z evropských fondů v rámci regionu doposud projevily růstem HDP v kraji o 0,7-0,8 procenta.
Rada Sdružení pod vedením prezidenta Pavla Bartoše tentokrát zasedala v Karviné a zabývala se také dalšími aktivitami a projekty, na kterých Sdružení pracuje. Sdružení je největší zájmové uskupení v zemi a v současnosti má 169 členů.