Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Černý den pro Ostravu. Vraždu nevinných lidí ve FNO nikdo nechápe

10. prosinec zůstane černým dnem v historii nejen Ostravy, ale celé země. Po střelbě ve fakultní nemocnici zůstalo 6 mrtvých. Střelcem byl Ctirad Vitásek z Jilešovic, který nebyl spokojen s lékařskou péčí, a tak to vyřešil masovou vraždou. Po činu spáchal sebevraždu.

Krátce po otevření ambulancí po sedmé hodině se na poliklinice Fakultní nemocnice Ostrava na chodbě ve třetím patře u traumatologie ozval první výstřel. Pak ještě mnoho dalších. V tu dobu tam bylo doslova narváno. Lidé utíkali, další se krčili pod sedačkami, zavírali se na záchody nebo do ordinací. Střelec pak vešel do čekárny traumatologie a začal pacienty popravovat. "Přišel přitmavlý borec a začal střílet. Nejdříve zabil někoho na chodbě, pak přišel do té čekárny a začal střílet lidi. My jsme šli pod lavičku a on tam stál a popravoval jednoho po druhém, jako ovce," popisuje střelbu svědek.

Vznikla velká panika. Po chodbách nemocnice prchaly desítky lidí. Všichni chtěli ven, co nejdále od střelby. "Byla tady velká panika. Lidi vybíhali z nemocnice ven a řvali, že se ve třetím patře střílí," říká další svědek.

Do tří minut byli na místě první policisté i záchranáři. Začal boj o životy zraněných. 4 lidé byli mrtví na místě. Zranění lidí byla velmi vážná. Pachatel mířil na hlavu nebo na krk. "Čtyři byli mrtví na místě. Dva zemřeli postupně, protože se dostali na urgentní příjem ještě před tím koordinovaným zásahem. Tři jsou zraněni. jeden v kritickém stavu," doplňuje ředitel ZZS MS kraje Roman Gřegoř

Policisté vyrazili po stopě pachatele. Zjistili, že jde o Ctirada Vitáska z Jilešovic. Brzy byla zveřejněna jeho fotografie a registrační značka stříbrného Renaultu, ve kterém prchal. "Víme, kdo je podezřelý a pracujeme na jeho zadržení," potvrdil v tu chvíli ředitel PČR MS kraje Tomáš Kužel.

Před desátou hodinou se ozvala policii matka střelce. Prý se stavil domů do Jilešovic a všechno ji řekl. Pak odjel. Do určené lokality se okamžitě vydaly dva vrtulníky, které pátraly po stříbrném Renaultu. Našli ho v Děhylově u loděnice. Tam spáchal sebevraždu. Zásahová jednotka, dorazila po zemi a postřelený vrah prý ještě žil. Ležel nedaleko auta. Po asi 30 minutách oživovacích pokusů ale zemřel. "Chtěl bych vyjádřit soustrast pozůstalým po těch mrtvých," uvedl hejtman Ivo Vondrák.

Policisté se snaží zjistit proč Vitásek vraždil. Jeho čin nikdo nechápe. Překvapil všechny, kdo ho znali. "Byl normální člověk, vyrovnaný, pohodář," divil se soused.

Podle šéfa stavební firmy, ve které vrah pracoval, mohla být motivem nespokojenost s lékařskou péčí. Prý se domníval, že má rakovinu slinivky a lékaři mu to nebyli schopni potvrdit. 

Sledujte vše o tragédii ve FN v Ostravě z 10. 12. 2019

Záchranáře kryla zásahová jednotka, na místo střelby ve FNO šli dobrovolně
"V čekárně ležela 4 těla. Všichni byli mrtví," popisuje záchranář, který byl na místě tragické střelby
Lékaři propustili posledního zraněného po útoku ve FNO
Střelba ve FNO si vyžádala sedmou oběť. Žena, kterou útočník postřelil, zemřela
Smutek, tíseň. To jsou pocity, které zažívají pacienti po střelbě v opět otevřené traumatologické ambulanci 
Ostrava schválila finanční pomoc obětem. Prý se přidá kraj i stát
FN Ostrava zřídila sbírkový účet na podporu pozůstalých a obětí útoku
Krevní centrum zaplavili dárci krve. Všichni chtějí pomoci  
Ostrava uctí památku obětí střelby, do ČR dorazily kondolence
Svědkům střelby pomáhají psychologové, hrůzný zážitek je poznamenal
Svědci hromadné vraždy, kteří o vlásek unikli smrti. Matka se synem byli přímo v čekárně
Ve FNO vraždil 42letý muž, tvrdil o sobě, že je nemocný. Útočil nelegálně drženou zbraní

Černý den pro Ostravu. Vraždu nevinných lidí ve FNO nikdo nechápe

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy