Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záchranáře kryla zásahová jednotka, na místo střelby ve FNO šli dobrovolně

Velké uznání si zaslouží zdravotnická záchranná služba, která se bezprostředně po střelbě podílela na zásahu ve fakultní nemocnici Ostrava. V době, kdy všichni utíkali před šíleným střelcem ven z budovy, šli záchranáři pod ochranou zásahové jednotky dovnitř. Na rozdíl od policistů, neměli ani balistické štíty ani neprůstřelné vesty.

Po střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava dorazili mezi prvními samozřejmě i zdravotničtí záchranáři. Lidé ještě v panice prchali ven a nikdo vůbec netušil, jestli je střelec ještě uvnitř a jeho řádění pokračuje. Před záchranáři stálo rozhodnutí, kdy si mohli dobrovolně vybrat, zda chtějí jít dovnitř a dát v sázku svůj život. Neváhali. Dovnitř šlo 6 statečných, které dokázala zásahová jednotka bezpečně krýt. Šli zachraňovat životy jiných a ochranu o ty své, dali na starosti dokonale vycvičeným profesionálům. "Vybrali jsme 2 lékaře a 4 záchranáře, kteří dobrovolně šli nahoru, pod krytím policejních jednotek. V této době jsme neměli žádnou balistickou ochranu ve smyslu neprůstřelné vesty nebo přilby a spoléhali jsme na to, že nás policie ochrání," popisuje zasahující lékař David Holeš.

Zásahová jednotka zabezpečila okolí čekárny a zdravotníci se vrhli do práce. Na zemi ležela těla, všude bylo plno krve a do toho obrovský stres, zda se odněkud nevyřítí šílený střelec s plným zásobníkem  v pistoli. "Na místě jsme viděli 4 ležící osoby, které nejevily známky života a měly poranění v oblasti hlavu a krku. Zkontrolovali jsme životní funkce, ale tito pacienti neměli šanci na přežití, takže jsme pouze u všech konstatovali smrt a dál jsme neničili stopy na místě, které policie potřebuje vytěžit," říká dále lékař.

Záchranáři splnili svůj úkol a pod ochranou zásahové jednotky opět vyšli ven před budovu do bezpečí. Teprve později se dozvěděli, že střelec z nemocnice utekl. I když jsou to profesionálové a při své práci se se smrtí setkávají, to co viděli v čekárně traumatologie, jim už asi nikdo z hlav nevymaže. 

Sledujte vše o tragédii ve FN v Ostravě z 10. 12. 2019

Záchranáře kryla zásahová jednotka, na místo střelby ve FNO šli dobrovolně
"V čekárně ležela 4 těla. Všichni byli mrtví," popisuje záchranář, který byl na místě tragické střelby
Lékaři propustili posledního zraněného po útoku ve FNO
Střelba ve FNO si vyžádala sedmou oběť. Žena, kterou útočník postřelil, zemřela
Smutek, tíseň. To jsou pocity, které zažívají pacienti po střelbě v opět otevřené traumatologické ambulanci 
Ostrava schválila finanční pomoc obětem. Prý se přidá kraj i stát
FN Ostrava zřídila sbírkový účet na podporu pozůstalých a obětí útoku
Krevní centrum zaplavili dárci krve. Všichni chtějí pomoci  
Ostrava uctí památku obětí střelby, do ČR dorazily kondolence
Svědkům střelby pomáhají psychologové, hrůzný zážitek je poznamenal
Svědci hromadné vraždy, kteří o vlásek unikli smrti. Matka se synem byli přímo v čekárně
Ve FNO vraždil 42letý muž, tvrdil o sobě, že je nemocný. Útočil nelegálně drženou zbraní

Černý den pro Ostravu. Vraždu nevinných lidí ve FNO nikdo nechápe

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků