Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krevní centrum zaplavili dárci krve. Všichni chtějí pomoci

Úterní ohavný zločin, při kterém přišlo o život 6 lidí zvedl velkou vlnu solidarity. Před Fakultní nemocnicí Ostrava neustále přicházejí lidé zapálit svíčky a přilehlé krevním centrum zaplavili dárci krve, kteří chtějí pomoci doplnit zásoby po náročných operacích postřelených lidí. Traumatologie, kde střelec vraždil, zůstává uzavřená.

Podle očitých svědků střelby musel vrah Ctirad Vitásek dvakrát přebíjet, což by znamenalo, že do lidí v čekárně traumatologie vyprázdnil nejméně dva zásobníky. Pokud byly plné, znamenalo by to minimálně 30 nábojů. Střelná zranění jsou vždy velmi vážná a ti, kteří řádění šíleného střelce přežili, ztratili hodně krve. "My jsme spotřebovali pro ty zraněné, u kterých jsme nevěděli jakou mají krevní skupinu, kolem třiceti O RH negativních krví. Potřebovali jsme plazmy, trombocyty, vydávaly se transfúzní přípravky i přes noc, takže ta spotřeba byla velká," potvrzuje primářka Krevního centra Ostrava Zuzana Čermáková. 

Krevní Centrum Ostrava hned ráno zaplavili lidé, kteří chtěli pomoci doplnit zásoby vzácné tekutiny. Kromě pravidelných dárců přišlo i mnoho prvodárců. "My je zrovna dneska 18, takže když jsem včera viděla, že hledají 0 mínus, tak jsem šla a chtěla jsem hlavně pomoct," říká Hana Herudková.

Život ve fakultní nemocnici se už mezitím vrací do normálu. Nemocnice je přístupná pro všechny, jen traumatologie ve 3. patře je zatím uzavřená. Experti byli na místě celou noc, aby pečlivě posbírali a zadokumentovali všechny stopy. "Vyjma třetího patra, ambulance traumatologie, která je uzavřená, je celá poliklinika funkční," vysvětluje ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant. 

V nemocnici také ještě zůstávají tři zranění po střelbě. Žena v kritickém stavu bojuje o život na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Další dvě osoby se léčí na běžném oddělení se střelnými poraněními, která naštěstí nezasáhla důležité orgány. Vedení nemocnice nyní také řeší, zda je pro bezpečnost uděláno maximum. "Bezpečnost řešíme pravidelně. V rámci dotačního programu ministerstva zdravotnictví jsme provedli audit bezpečnosti, edukaci zaměstnanců a teď budeme analyzovat, co je ještě možné udělat," dodává ředitel.  

Přímo před nemocnicí také vznikla dvě pietní místa, kde lidé chodí zapalovat svíčky. Mezi nimi i spousta zaměstnanců. I  zdravotníci samozřejmě prožili velký stres a někteří museli vyhledat pomoc psychologů. Mnoho z nich dostalo volno, dokud se z prožitého traumatu nevzpamatují. 

Sledujte vše o tragédii ve FN v Ostravě z 10. 12. 2019

Záchranáře kryla zásahová jednotka, na místo střelby ve FNO šli dobrovolně
"V čekárně ležela 4 těla. Všichni byli mrtví," popisuje záchranář, který byl na místě tragické střelby
Lékaři propustili posledního zraněného po útoku ve FNO
Střelba ve FNO si vyžádala sedmou oběť. Žena, kterou útočník postřelil, zemřela
Smutek, tíseň. To jsou pocity, které zažívají pacienti po střelbě v opět otevřené traumatologické ambulanci 
Ostrava schválila finanční pomoc obětem. Prý se přidá kraj i stát
FN Ostrava zřídila sbírkový účet na podporu pozůstalých a obětí útoku
Krevní centrum zaplavili dárci krve. Všichni chtějí pomoci  
Ostrava uctí památku obětí střelby, do ČR dorazily kondolence
Svědkům střelby pomáhají psychologové, hrůzný zážitek je poznamenal
Svědci hromadné vraždy, kteří o vlásek unikli smrti. Matka se synem byli přímo v čekárně
Ve FNO vraždil 42letý muž, tvrdil o sobě, že je nemocný. Útočil nelegálně drženou zbraní

Černý den pro Ostravu. Vraždu nevinných lidí ve FNO nikdo nechápe

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků