Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé chodí k řekám a přehradám a sledují výšku hladin. Bojí se o své domy i ryby

Koryta řek naplněná téměř po okraj a voda valící se přes přepady. Živel v lidech v posledních dnech vzbuzoval opět obavy i údiv. Situaci v celém kraji jsme sledovali po celý víkend.

Ve velkém počtu přicházeli lidé po celý víkend v celém regionu ke korytům řek i k přehradám, aby se podívali, jestli stačila odolávat velké vodě z vydatných dešťových srážek.

Anketa: “Já si myslím, že ta hladina ještě není tak vysoko. Je to sice přes přepad, ale byly tady horší časy. Myslím si, že ta regulace je nutná. Záleží, jaké bude počasí.”

Ne všem se ale postup vodohospodářů líbí.

Anketa: “U nás to zatím vypadá bídně. Kdyby to pustili přes spodek už včas, aby to mohlo odtéct do Olše. Tak to drží furt a nakonec to pustí spodem i vrchem a už jsme tam, kde jsme nechtěli být. Je to 10 let, co jsem byl pod vodou a teď to vypadá, že budu zase.”

Škody budou počítat také rybáři. Těm před horní přepad přehrady proud strhává mizí ryby. 

Anketa: “Pokud to půjde vrchním přepadem, tak utečou i ryby. Záleží, jaká je situace dole, jestli může tolik odpouštět. Škoda těch ryb.”

Vodohospodáři z Povodí Odry mají vše pod kontrolou. Vědí, s jakými srážkami mají v nejbližších hodinách počítat. Úměrně tomu pomocí přehrad regulují odtoky tak, aby voda na dolních tocích nepáchala škody.

V neděli v poledne Stonávka do přehrady přiváděla každou sekundu až 46 kubických metrů vody. Větší část zadržela přehrada, když vodohospodáři pod hráz pouštěli jen necelých 14 kubíků. Později, když začala klesat Olše, do které se Stonávka vlévá, zvýšil odtok na 22 kubíků. 

Pro srovnání, v roce 1997, kdy celý severovýchod zasáhly katastrofální povodně, zaznamenala Těrlická přehrada maximální přítok v objemu 130 kubických metrů za sekundu. Pod hráz však odtékalo, vesměs přes horní přepad "jen" 90 kubíků. Přesto, že tehdy byl Bohumín a další místa na dolních tocích Odry, Ostravice a Olše pod vodou, nebýt přehrad, byla by katastrofa ještě větší. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Vodní díla jsou víceúčelová. To znamená, že jejich manipulační řády jsou připraveny jednak na extrémní povodně a jednak na extrémní sucho. V tomto období, kde jsou zvýšené průtoky, tak ty přehrady zachycují zvýšené povodňové vody a vlastně tu situaci pod přehradami zlepšují. Máme čtyři místa, kde jsou 2. stupně povodňové aktivity, jinak je zhruba 17 míst, kde jsou 1. stupně. Je předpoklad, že se ještě může situace zhoršit, protože má stále pršet. Do 20. hodiny by hlavně na Ostravsku mělo spadnout kolem 40 mm srážek. V Beskydech to bude nějakých 20 až 25 mm a v Jeseníkách ta situace by se měla trošičku zklidňovat, tam nemělo do 20 hodin spadnout jenom do 10 mm srážek. Samozřejmě platí pořád to, že pokud někde bude nějaká srážka bouřkového charakteru, to znamená, že tam spadne více množství větší množství vody najednou, tak mohou být dosaženy i 3. stupně povodňové aktivity a to třeba na menších tocích.”

V oblasti Beskyd má přestat pršet nejdříve v pondělí večer. Lidé věří, že se řeky nevylijí.

Témata: povodí Odry,  řeka
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků