Pěstounství na přechodnou dobu je velmi potřebné, současně však velmi náročné.
Renáta Chytrová, ředitelka Centra psychologické pomoci: „Říká se tomu taky profesionální pěstounská péče, aby děti nejútlejšího věku nemusely do dětských center, do dětských domovů.“
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „Je to velmi náročné, MS kraj jim například zavolá, nebo OSPOD, v jakoukoli hodinu, a řekne, že je zde dítě, které potřebuje okamžitou pomoc. A já jim za tu práci chci moc a moc poděkovat.“
Andrea Prasková, koordinátorka, MS kraj: „Pěstouni se dozví na pobytech nové informace, které se týkají pěstounské péče na přechodnou dobu, ale zároveň si zde můžou pěkně odpočinout.“
V Karlově se sešlo 32 pěstounských rodin, to znamená 64 pěstounů. Byli mezi nimi jak začátečníci, tak již zkušení profesionálové.
Petr Buštík, pěstoun, Frýdek Místek: „My to děláme od roku 2014 .Teď máme chlapečka, který má 3 roky a 8 měsíců a holčičku, ta má 10 měsíců.“
Robert Kurej, pěstoun, Ostrava: „První dítě. Máme strašně rádi děti, máme i svoje vnoučata.“
Vlastimil Polášek, pěstoun, Hodslavice: „Sedmý rok a měli jsme 6 dětí.“
Eva Kantorová, pěstounka, Nový Jičín: „Mám páté dítě. Dělám to proto, protože jsem potřebovala, aby moje práce měla nějaký smysl.“
Iva Janečková, pěstounka, Ostrava: „Osmý rok teď to děláme. Celkem za celou dobu máme teď desáté dítě.“
Většina pěstounů se již vyrovnává se stresem, když musí dítě po roce péče odevzdat. Především jsou spokojeni, když dítě pak najde dobrou stálou rodinu a kvalitní péči.