Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

O expozici mapující osudy malých řeckých a makedonských utečenců má zájem i muzeum v Berlíně

Celý MS kraj |

Od čtvrtku 8. února bude v městské knihově ve Vítkově možné navštívit výstavu Interitus Macedonum – Svědectví, která připomíná osudy řeckých a makedonských dětí, jež v důsledku občanské války v Řecku musely opustit svou vlast. Jedním z nich byl také Dimitri Kirjakovský, autor výstavy, o kterou aktuálně projevila zájem muzea v Gdaňsku a Berlíně.

Občanská válka, která v Řecku probíhala v letech 1946 až 1949, vedla k exodu řeckých obyvatel do Československa, Polska a jiných zemích tehdejšího východního bloku. Největší uprchlická vlna nastala v závěru válečného konfliktu, kdy od dubna 1948 do června 1950 přijelo do ČSR více než 12 tisíc řeckých občanů, z toho přes 4 500 dětí. 

Jakub Cihlář (BEZPP/Správná volba), starosta Vítkova: "V našem regionu našlo nejvíc řeckých a makedonských dětí zázemí v objektu současné léčebny pro dlouhodobě nemocné v Klokočově, který je dnes místní částí Vítkova. Je dobře, že výstava toto poměrně neznámé téma, jež je však nedílnou součástí historie Vítkova, Moravskoslezského kraje i celé republiky, mapuje. Přestože je všeobecně známo, že na severní Moravě žije poměrně dost potomků řeckých uprchlíků, málokdo si uvědomuje, proč tomu tak je. Neznáme dějinné souvislosti. Proto jsem rád, že se zmíněná etapa historie, o které se nikdy moc nemluvilo, otevírá, a to právě teď, kdy je toto téma vzhledem k dění na Ukrajině opravdu aktuální. Díky výstavě Interitus Macedonum – Svědectví máme šanci si uvědomit, že útěk před válkou není ničím, s čím bychom se už v minulosti nesetkali, a že znovu zažíváme situace, které se už kdysi dávno děly. Je přínosné moci si dát současné dění do historického kontextu. Proto tuto výstavu považuji za smysluplnou a vážím si toho, že ji ve Vítkově můžeme představit,. Opravdu symbolické je z mého pohledu to, že výstavu 23. února navštíví účastníci slavnostního udílení Ceny Jana Zajíce. Toto ocenění je uctěním památky vítkovského rodáka, studenta Jana Zajíce, jenž se nesmířil s totalitou, normalizací, okupací. Od jeho tragického úmrtí, jímž následoval Jana Palacha, letos 25. února uplyne 55 let.“ 

Když autor výstavy Dimitri Kirjakovský musel svůj domov v 50. letech opustit, bylo mu necelých šest. Zatímco on a jeho dva sourozenci doputovali přes Rumunsko do Polska, další tři sourozenci našli zázemí u nás a maminka se ocitla v Maďarsku. 

Dimitri Kirjakovský, autor výstavy: "Přes sedm let jsme o sobě nevěděli, potkali jsme se až díky Červenému kříži. Byl jsem nejmladší ze sourozenců, maminka mě měla ve čtyřiceti. Byla pro mě nejkrásnější na světě. Když jsem se s ní po letech setkal, stála přede mnou ztrhaná žena, na které se podepsalo vše, čím si prošla. Ale když mě objala, běžel mi mráz po zádech. Opět jsme k sobě našli cestu, rád jsem poslouchal její vyprávění. Právě díky mamince, jež se jmenovala Despa, jsem mohl svým dětem, vnoučatům i pravnoučatům předat spoustu informací."

Své prožitky i výpovědi a osudy dalších řeckých a makedonských dětí vtělil do výstavy Interitus Macedonum – Svědectví. Tento emocemi a příběhy nabitý projekt vytvořil společně s Gocem Georgim Durtanoskim, designerem makedonsko-německo-holandského původu, jako připomínku 75. výročí exodu občanů z Řecka. 

Dimitri Kirjakovský, autor výstavy: "Poprvé byla naše výstava, která je také poděkováním českým, slovenským a polským lidem za nezištnou pomoc, představena v červnu 2023 v souvislosti se Světovým dnem uprchlíků. Není o občanské válce v Řecku, ale o důsledcích tohoto nesmyslného konfliktu, který vyhnal z domovů více než 25 tisíc dětí a na dlouhá léta je odloučil od rodičů a sourozenců. Vypráví o nuceném útěku z domova, o vysilujících pochodech k hranicím, o bombardování, o zraněních těla i duše, o nekonečném přemísťování i začleňování se do společností v zemích, které se mnohým z nás staly novou vlastí. Dokumentuje tragédii dětství prchajícího před hrůzami občanské války. Víte, věřili jsme, že z 20. století, které bylo obdobím dvou světových válek a útěků před válečnými zvěrstvy, vstoupíme do století jednadvacátého, jež bude ve znamení klidu a míru. Ale znepokojeně sledujeme, že my, lidé, se nedokážeme poučit. I proto vznikla tato výstava. Jako výstraha, upozornění na nebezpečí opakování chyb." 

OP výstavu projevilo zájem muzeum v Gdaňsku i vyhnanecké muzeum v Berlíně. Právě do těchto dvou měst výstava poputuje poté, co bude 1. března ve Vítkově ukončena. 

V roce 2021 bylo v Berlíně otevřeno středisko nazvané Útěk, vyhnání, usmíření. Jde o tzv. vyhnanecké muzeum připomínající osudy lidí nucených opustit své domovy, a to jak za druhé světové války a po jejím ukončení, tak během masových odchodů obyvatelstva z bývalé Jugoslávie, migračních vln z roku 2015 a 2016 atp.

Nahlásit chybu


K tématu

Retro silniční a závodní kola jsou k vidění na výstavě v Muzeu Beskyd

10. července 2023 16:21 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Muzeum Beskyd zve milovníky cyklistiky na lákavou výstavu Retro silničních a závodních kol. Výstava zahrnuje unikátní kola z období konce třicátých až do devadesátých let. Některé modely jsou navíc pouze jediným exemplářem v celé České republice.

Tísnivé téma v tísnivém patře zámku Nová Horka

10. července 2023 13:10 | Studénka | Petra Dorazilová

Návštěvníci zámku v Nové Horce mají jedinečnou příležitost vidět i druhé ještě nezrekonstruované patro tohoto barokního objektu. Do konce září je zde instalována výstava fotografií dokumentaristy Lukáše Houdka.

Jan Wojnar. GVUO vystavuje díla našeho nejvýznamnějšího konceptualisty

3. července 2023 18:10 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Hezký den, v kulturním okénku vás dnes nejdříve zavedeme do Galerie výtvarného umění v Ostravě na výstavu Jan Wojnar. Jde o jednu z mimořádných osobností našeho regionu, která svou kreativitou významným způsobem ovlivnila nejen české, ale i světové umění. Jan Wojnar byl pravděpodobně nejvýznamnější konceptualista v Československu a Česku.


Havířov se vrátil do doby krále Ludvíka XIII. a mušketýrů

Na náměstí Republiky v Havířově se konala dvoudenní akce Den historie pro všechny z doby mušketýrů a francouzského krále. Lidé mohli vidět dvorní tance, rytířské souboje i královský ples.

Nová výstava na hradě ukazuje loutky z depozitáře ostravského divadla, zaujme malé i velké

Maňásky, manekýny, javajky, marionety a spoustu dalších loutek z depozitáře ostravského loutkového divadla mohou návštěvníci nově obdivovat na Slezskoostravském hradě. V plánu jsou ale i lektorské programy a dílničky, věnující se třeba jejich výrobě.

FM City Fest očekává letos 20 tisíc návštěvníků

Oblíbený hudební festival FM City Fest se letos chystá přepsat své dějiny. Poprvé se uskuteční v novém a mnohem větším areálu. Očekává se až 20 tisíc návštěvníků. A zároveň do města přiveze velké hvězdy ze světové hudební scény.

Na radnici vystoupil světový klavírista Tomáš Kačo, obecenstvo aplaudovalo ve stoje

Obřadní síň Slezskoostravské radnice přivítala v minulém týdnu významného hosta. Za klavír tu usedl jeden z nejuznávanějších českých klavíristů, Tomáš Kačo. Jeho koncert si dokonce vysloužil potlesk ve stoje.

Slezskoostravský Sokol Koblov oslavil 100 let, na programu bylo několik utkání i udílení cen

Slezskoostravský Sokol Koblov oslavil o víkendu významné jubileum. Tělovýchovná jednota funguje v Koblově už rovných sto let. Součástí víkendových oslav bylo hned několik utkání v různých sportech, udílení cen, ale i večerní překvapení.

Běžci závodili na trasách rekultivovanou karvinskou krajinou, ti nejzdatnější si dali 50 kilometrů

Na několik tratí o délce 6, 10, 21 a dokonce i 50 kilometrů se v sobotu vydali běžci v Karviné. Trasy vedly podél řeky Olše a rekultivovanou pohornickou krajinou kolem Karvinského moře.

Folklorní festival Ve Frýdku-Místku přivítal i španělské dudáky, kteří hrají pro krále

Frýdek-Místek má za sebou 27. mezinárodní folklorní festival. Letos pořadatele opět potrápilo počasí. A tak museli program přestěhovat do haly Polárka. Přesto si návštěvníci užili soubory z šesti zemí světa, včetně deseti souborů a muzik z domácí scény.

Kvůli požáru se deváťáci se školou rozloučili o týden dříve

O týden dříve už převzali vysvědčení deváťáci ze Základní školy Butovická ve Studénce. Jejich loučení se školou uspíšil požár, který budovu vyřadil z provozu.

Zámek v Kuníně oslavil 20 let své existence dvěma dny plnými hudby a výstav

23. června 2024 21:07 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Zámek v Kuníně zažil svůj nejvýznamnější a současně nejkrásnější víkend v letošní sezóně. Oslavil totiž své 20. narozeniny v novodobé historii. Byl postaven rodinou Harrachů v polovině 18. století a po dalších změnách vlastníků a poválečné konfiskaci byl následně vypleněn vojáky Sovětské armády.

Jezdec na elektrokoloběžce se těžce zranil při pádu, policii mohou pomoci svědci

23. června 2024 16:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Krvavé zranění si způsobil 42letý muž, který havaroval na Mánesově ulici v Havířově, když jí projížděl na silnější elektrokoloběžce.

Policistům vyšetřujícím smrtelný pád cyklisty mohou pomoci svědci

Včera 19:48 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Okolnosti úmrtí cyklisty, která havaroval v neděli 16. června 2024 na silnici v Kujavách na Novojičínsku jsou stále předmětem vyšetřování a policisté by uvítali pomoc svědků, kteří nešťastnou událost přímo viděli, nebo projížděli místem v době nehody či těsně před ní a mají z té doby záznam z palubní kamery.

Odstartoval Trautom, projekt na podporu vzdělávání dopělých

Včera 8:35 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Kompetence pro 21. století. To je strategický projekt Moravskoslezského kraje, který se v nejbližších letech zaměří na vzdělávánípracovníků ve firmách, zvyšování jejich kompetencí nebo rekvalifikace. Projekt získal finance z Fondu pro spravedlivou transformaci.

Cyklistu na Bruntálsku našli u kola v bezvědomí, byl vážně zraněn

23. června 2024 8:16 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u vážně zraněného cyklisty poblíž Jindřichova na Bruntálsku. Našli ho v bezvědomí a vážně zraněného u kola na cyklostezce. Do nemocnice ho přepravil vrtulník.

Síť cyklostezek v Moravskoslezském kraji se stále rozrůstá

22. června 2024 21:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj podporuje cykloturistiku na svém území dlouhodobě. Přispívá na budování i projektování cyklostezek, jejich opravy i doplňkovou infrastrukturu. Cyklisté tak mají k dispozici kvalitní a bezpečné stezky, ale také odpočívky, informační tabule nebo třeba lavičky a odpadkové koše. V krajském rozpočtu je pro tento a příští rok pro tuto oblast připraveno 20,5 milionu korun.

Moravskoslezští policisté soutěžili ve střelbě ze služební zbraně

22. června 2024 20:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté pořádali na třinecké střelnici dvoudenní moravskoslezský přebor ve střelbě z krátké služební zbraně. Ti nejlepší postoupili na republikové mistrovství.

Jakub Unucka: Zelený vodík je drahý

22. června 2024 9:03 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Posláním Vodíkového klastru MS kraje je aktivní podpora rozvoje ekosystému vodíkového údolí Moravskoslezského kraje a uplatnění vodíkových technologií při hospodářské transformaci našeho kraje.

O expozici mapující osudy malých řeckých a makedonských utečenců má zájem i muzeum v Berlíně
Vydáno 4. února 2024 17:33, Celý MS kraj, Libor Běčák
Od čtvrtku 8. února bude v městské knihově ve Vítkově možné navštívit výstavu Interitus Macedonum – Svědectví, která připomíná osudy řeckých a makedonských dětí, jež v důsledku občanské války v Řecku musely opustit svou vlast. Jedním z nich byl také Dimitri Kirjakovský, autor výstavy, o kterou aktuálně projevila zájem muzea v Gdaňsku a Berlíně.

Zdroj: Archiv Dimitri Kirjakovského

Občanská válka, která v Řecku probíhala v letech 1946 až 1949, vedla k exodu řeckých obyvatel do Československa, Polska a jiných zemích tehdejšího východního bloku. Největší uprchlická vlna nastala v závěru válečného konfliktu, kdy od dubna 1948 do června 1950 přijelo do ČSR více než 12 tisíc řeckých občanů, z toho přes 4 500 dětí. 

Jakub Cihlář (BEZPP/Správná volba), starosta Vítkova: "V našem regionu našlo nejvíc řeckých a makedonských dětí zázemí v objektu současné léčebny pro dlouhodobě nemocné v Klokočově, který je dnes místní částí Vítkova. Je dobře, že výstava toto poměrně neznámé téma, jež je však nedílnou součástí historie Vítkova, Moravskoslezského kraje i celé republiky, mapuje. Přestože je všeobecně známo, že na severní Moravě žije poměrně dost potomků řeckých uprchlíků, málokdo si uvědomuje, proč tomu tak je. Neznáme dějinné souvislosti. Proto jsem rád, že se zmíněná etapa historie, o které se nikdy moc nemluvilo, otevírá, a to právě teď, kdy je toto téma vzhledem k dění na Ukrajině opravdu aktuální. Díky výstavě Interitus Macedonum – Svědectví máme šanci si uvědomit, že útěk před válkou není ničím, s čím bychom se už v minulosti nesetkali, a že znovu zažíváme situace, které se už kdysi dávno děly. Je přínosné moci si dát současné dění do historického kontextu. Proto tuto výstavu považuji za smysluplnou a vážím si toho, že ji ve Vítkově můžeme představit,. Opravdu symbolické je z mého pohledu to, že výstavu 23. února navštíví účastníci slavnostního udílení Ceny Jana Zajíce. Toto ocenění je uctěním památky vítkovského rodáka, studenta Jana Zajíce, jenž se nesmířil s totalitou, normalizací, okupací. Od jeho tragického úmrtí, jímž následoval Jana Palacha, letos 25. února uplyne 55 let.“ 

Když autor výstavy Dimitri Kirjakovský musel svůj domov v 50. letech opustit, bylo mu necelých šest. Zatímco on a jeho dva sourozenci doputovali přes Rumunsko do Polska, další tři sourozenci našli zázemí u nás a maminka se ocitla v Maďarsku. 

Dimitri Kirjakovský, autor výstavy: "Přes sedm let jsme o sobě nevěděli, potkali jsme se až díky Červenému kříži. Byl jsem nejmladší ze sourozenců, maminka mě měla ve čtyřiceti. Byla pro mě nejkrásnější na světě. Když jsem se s ní po letech setkal, stála přede mnou ztrhaná žena, na které se podepsalo vše, čím si prošla. Ale když mě objala, běžel mi mráz po zádech. Opět jsme k sobě našli cestu, rád jsem poslouchal její vyprávění. Právě díky mamince, jež se jmenovala Despa, jsem mohl svým dětem, vnoučatům i pravnoučatům předat spoustu informací."

Své prožitky i výpovědi a osudy dalších řeckých a makedonských dětí vtělil do výstavy Interitus Macedonum – Svědectví. Tento emocemi a příběhy nabitý projekt vytvořil společně s Gocem Georgim Durtanoskim, designerem makedonsko-německo-holandského původu, jako připomínku 75. výročí exodu občanů z Řecka. 

Dimitri Kirjakovský, autor výstavy: "Poprvé byla naše výstava, která je také poděkováním českým, slovenským a polským lidem za nezištnou pomoc, představena v červnu 2023 v souvislosti se Světovým dnem uprchlíků. Není o občanské válce v Řecku, ale o důsledcích tohoto nesmyslného konfliktu, který vyhnal z domovů více než 25 tisíc dětí a na dlouhá léta je odloučil od rodičů a sourozenců. Vypráví o nuceném útěku z domova, o vysilujících pochodech k hranicím, o bombardování, o zraněních těla i duše, o nekonečném přemísťování i začleňování se do společností v zemích, které se mnohým z nás staly novou vlastí. Dokumentuje tragédii dětství prchajícího před hrůzami občanské války. Víte, věřili jsme, že z 20. století, které bylo obdobím dvou světových válek a útěků před válečnými zvěrstvy, vstoupíme do století jednadvacátého, jež bude ve znamení klidu a míru. Ale znepokojeně sledujeme, že my, lidé, se nedokážeme poučit. I proto vznikla tato výstava. Jako výstraha, upozornění na nebezpečí opakování chyb." 

OP výstavu projevilo zájem muzeum v Gdaňsku i vyhnanecké muzeum v Berlíně. Právě do těchto dvou měst výstava poputuje poté, co bude 1. března ve Vítkově ukončena. 

V roce 2021 bylo v Berlíně otevřeno středisko nazvané Útěk, vyhnání, usmíření. Jde o tzv. vyhnanecké muzeum připomínající osudy lidí nucených opustit své domovy, a to jak za druhé světové války a po jejím ukončení, tak během masových odchodů obyvatelstva z bývalé Jugoslávie, migračních vln z roku 2015 a 2016 atp.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000041372/o-expozici-mapujici-osudy-malych-reckych-a-makedonskych-utecencu-ma-zajem-i-muzeum-v-berline