Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezské zemské muzeum vystavuje ojedinělou kolekci koptských textilií

  • Opava,

Slezské zemské muzeum vystavuje ojedinělou kolekci koptských textilií. Jde o zdobné části tunik, které oblékali Koptové, první vyznavači křesťanství, kteří se narodili a žili na území dnešního Egypta v době mezi 3. a 12. stoletím.

Víc jak jedno století je v depozitáři Slezského zemského muzea uloženo 51 kusů bohatě zdobených látek, které pamatují dobu starověkého Egypta. Do Opavy doputovaly před víc jak sto lety. Přivezli je obchodníci či amatérští archeologové. Slezské zemské muzeum dosud fragmenty koptských textilií uceleně nevystavovalo. Toto je první příležitost je vidět.

Koptové byli nejstaršími křesťany. Jejich svátečním oděvem byla tkaná tunika. Nosily ji i děti. Nejstarší vystavované kusy se váží k době starověkého Egypta okolo 3. století a využívají křesťanských symbolů, Nadvláda Řeků a Římanů přinesla pohanské motivy především zvířat. V období arabském mezi 8. až 10. stoletím pak převažovalo figurální zdobení.

Denisa Hradilová, kurátorka, Slezské zemské muzeum, Opava: „Těch stylových motivů, ikonografických impulsů měli opravdu spoustu. Koptové si vzali  výzdobný prvek, symbol, ale dali mu úplně nový význam své vlastní estetiky.“

Do Evropy se z egyptských naležišť dovážely jen vystřižené části tuniky s výšivkou.

Denisa Hradilová, kurátorka, Slezské zemské muzeum, Opava: „Jednak to bylo výhodné takto převážet nálezy z Egypta. A pro obchodníky to bylo finančně výnosnější. Mohli fragmenty z tunik rozprodat hned několika muzeím a soukromým sběratelům.“

Vzácné látky byly mnohdy nešetrně nalepené třeba i na kartonu. Kvůli výstavě si je do parády vzali restaurátoři. Vyčistili je a umístili na odpovídající podklad.

Jak asi typický oděv nejstarších křesťanů vypadal, zachycují repliky tunik, které vznikly podle dochovaných fragmentů uložených v opavském muzeu.

Denisa Hradilová, kurátorka, Slezské zemské muzeum, Opava: „Na základě těchto fragmentů jsem zadala práci paní v Anglii, která nám vytvořila co nejpřesnější repliky v podobě velkých tunik. Tím důvodem bylo to, aby si laik mohl představit, jak vlastně celá ta koptská textilie vypadala.“

Vedle látek z depozitáře Slezského zemského muzea jsou na výstavě k vidění také exponáty z bruntálského a krnovského muzea. V květnu výstavu doplní ještě zajímavý exponát. Půjde o přední část tuniky s vyobrazením života Ježíše Krista ze Severočeského muzea v Liberci. Chystají se také komentované prohlídky a workshop.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy