Víc jak jedno století je v depozitáři Slezského zemského muzea uloženo 51 kusů bohatě zdobených látek, které pamatují dobu starověkého Egypta. Do Opavy doputovaly před víc jak sto lety. Přivezli je obchodníci či amatérští archeologové. Slezské zemské muzeum dosud fragmenty koptských textilií uceleně nevystavovalo. Toto je první příležitost je vidět.
Koptové byli nejstaršími křesťany. Jejich svátečním oděvem byla tkaná tunika. Nosily ji i děti. Nejstarší vystavované kusy se váží k době starověkého Egypta okolo 3. století a využívají křesťanských symbolů, Nadvláda Řeků a Římanů přinesla pohanské motivy především zvířat. V období arabském mezi 8. až 10. stoletím pak převažovalo figurální zdobení.
Do Evropy se z egyptských naležišť dovážely jen vystřižené části tuniky s výšivkou.
Vzácné látky byly mnohdy nešetrně nalepené třeba i na kartonu. Kvůli výstavě si je do parády vzali restaurátoři. Vyčistili je a umístili na odpovídající podklad.
Jak asi typický oděv nejstarších křesťanů vypadal, zachycují repliky tunik, které vznikly podle dochovaných fragmentů uložených v opavském muzeu.
Vedle látek z depozitáře Slezského zemského muzea jsou na výstavě k vidění také exponáty z bruntálského a krnovského muzea. V květnu výstavu doplní ještě zajímavý exponát. Půjde o přední část tuniky s vyobrazením života Ježíše Krista ze Severočeského muzea v Liberci. Chystají se také komentované prohlídky a workshop.