Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Senior linka ostravské městské policie nejen zachraňuje. Vytváří i pouto mezi strážníky a seniory

  • Ostrava-Jih,

Tlačítka takzvané zdravotní nouze už má v Ostravě více než 500 seniorů. Poptávka po nich je tak velká, že převyšuje nabídku. A není se čemu divit. Spoustě lidem už zachránila život.

Senior linka ostravské městské policie funguje už více než 11 let. Za tu dobu zachránila stovky životů. Strážníci vyrážejí na místo okamžitě poté, co některý ze seniorů zmáčkne tlačítko nouze. V současné době je na linku napojeno více než 500 ostravských domácností.

Milada Tořová, obyvatelka Ostravy-Jihu: “Já jsem ráda, protože kolikrát je mi špatně. Tak to vždycky mám po ruce, abych to mohla vzít samozřejmě, ale jsem taky ráda, že jsem to ještě nemusela použít a budu ráda, když to nepoužiju vůbec. Ale mám to, mám takové vědomí, že to mám pořád při sobě a že kdyby něco, takže mi to pomůže.”

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Samotný projekt není jenom o tom, že přijedeme k seniorovi, zajistíme montáže tlačítek takzvané nouze, zdravotní nouze, nebo podezřelé osoby. Naši okrskáři ty seniory navštěvují poměrně často a mnohdy mezi nimi vznikají i osobní vazby.”

Antonie Selucká, strážník MP Ostrava pro oblast Jih: “Mám na starosti přibližně 12 seniorů. Samozřejmě ne ke každému mám takový citový vztah jako k paní Tořové, která mi přirostla k srdíčku a já věřím, že já ji taky, protože máme hodně společného.”
Milada Tořová, obyvatelka Ostravy-Jihu: “Už se vždycky těším, jak přijde vždycky jednou za měsíc zavolá, jestli budu doma, nebo jestli jdu k doktorovi, vždycky mi vyhoví, jak to potřebuju.”

Výjimkou k návštěvě nejsou ani oslavy. Paní Tořové přišli strážníci popřát k jejím 90 narozeninám.

Ne všichni senioři jsou ale takto družní.

Antonie Selucká, strážník MP Ostrava pro oblast Jih: “Máme seniory, kteří se strašně bojí, kteří se bojí otevřít i když nás znají. Kolikrát nám nezvednou telefon, nereagují na zvonek, takže se k nim musíme dobývat přes sousedy, kdy zjišťujeme, zda opravdu je ten senior v pořádku, zda se mu něco nestalo, zda neleží někde v nemocnici, v sanatoriu, nebo jestli neodjel k rodině. Taky se nám stalo, že jsme se nemohli dozvonit na seniora a seniorka ležela dva dny na zemi, protože neměla to senior tlačítko na tom krku ani na ruce.”

Prioritou číslo jedna je ale kontrola funkčnosti nouzových tlačítek a psychologická pomoc.

Antonie Selucká, strážník MP Ostrava pro oblast Jih: “Ať už je to to zdravotní tlačítko, nebo takzvaný policajt, který mají senioři u dveří, ale samozřejmě je tam i ten bližší kontakt, kdy kontrolujeme. zda jsou i po psychické stránce v pořádku, zda něco nepotřebují. My zajišťujeme i psychologickou pomoc, kdy s těmi seniory probíráme jejich trápení, jejich denní rituály, aby měli pocit, že opravdu je o ně zájem.”
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Pokud se týká dotazu, kde se senioři mohou obrátit v případě žádosti o senior linku, mohou zavolat na úsek prevence MP Ostrava, nebo se obrátit na příslušný sociální odbor úřadu městské části, ve které bydlí.”

Nárok na nouzová tlačítka mají senioři ve věku 65 let a více.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy