Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Politický zvrat v Mariánských Horách. Zastupitelé odvolali starostu Hujduse a vedení radnice

O výměnu vedení radnice ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky se v pondělí 2. listopadu 2020 postarali tamní zastupitelé. Opozice díky hlasu dosavadního neuvolněného místostarosty Filipa Čmiela (SPD, pak Trikolóra) odvolala starostu Patrika Hujduse (NEZÁVISLÍ) a společně s ním také další členy vedení radnice.

O svolání mimořádného zastupitelstva požádalo 13. října 2020 sedm zastupitelů městského obvodu. Ve svém bodu jednání chtěli snížit počet uvolněných zastupitelů, tedy Lianu Janáčkovou z uvolněné funkce předsedkyně komise pro strategický rozvoj a investice. Dnes již bývalý starosta Hujdus své kolegy vyzval o odložení bodu jednání na řádné prosincové jednání zastupitelstva. Zastupitelé na tuto výzvu nepřistoupili a v pondělí 2. listopadu proběhlo mimořádné zasedání zastupitelstva. Zastupitelé odhlasovali změnu v programu a následně odvolali starostu a vedení radnice. Z původní rady zůstal na své pozici neuvolněného místostarosty jen Filip Čmiel (Trikolóra). 

Patrik Hujdus, bývalý starosta MOb Mariánské Hory a Hulváky: "Ta skupina zastupitelů od samého počátku lhala. Já jsem na ně apeloval, abychom se v době nouzového stavu nescházeli. V podstatě na tom zastupitelstvu měli připraveny další body, o kterých v té své žádosti nehovořili. Přednesli je v podstatě na stůl a odvolali celé kompletní vedení."

O netransparentnosti jednání hovoří i dnes bývalá místostarostka Jana Pagáčová (KDU-ČSL), která mluví o puči. 

Jana Pagáčová (KDU-ČSL), bývalá místostarostka MOb Mariánské Hory a Hulváky: "Zastupitelé pod rouškou nouzového stavu svolali zastupitelstvo a dopředu věděli, že pan Čmiel nás zradí. Byla vyloučena veřejnost, protože o tom nevěděla. Lidé neměli tušeni o tom, co se dneska udá. Kdyby tam ta veřejnost mohla být, tak si myslím, že by to byla pomalu defenestrace. Je mi to hrozně líto, protože jsme nastartovali spoustu krásných věcí. Pro obvod je to neštěstí."

Už během mimořádného zasedání se na sociální síti radnice objevila informace, že zastupitelé odvolávají starostu Patrika Hujduse, ten také reagoval přímo ve facebookové diskuzi v průběhu jednání zastupitelstva. Hujdus pro odvolání stávajícího vedení nevidí důvod, natož v půlce volebního období. 

Patrik Hujdus, bývalý starosta MOb Mariánské Hory a Hulváky: "V mém vidění nebyl důvod odvolávat vední obvodu. Jsou za tím osobní cíle jednotlivých zastupitelů. Náš obvod sbíral dotace, komunikoval s městem, v podstatě vše se dařilo. Vytvořili jsme také spoustu kvalitních projektů, které se realizovaly. To, co nyní zastupitelé udělali, je v danou chvíli nezodpovědnost. Tam jde opravdu jen o ty posty." 

Novým starostou Mariánských Hor a Hulvák se stal Jiří Vávra (ANO). 

Jiří Vávra (ANO), nový starosta Mariánských Hor a Hulvák: "Situace, která dneska vznikla, se vyvíjela dlouhodobě. Jeden člen rady (Filip Čmiel, pozn. redakce) pochopil, že některé praktiky a metody pana Hujduse jsou pro něj neakceptovatelné. Jeden člověk se na tom zkrátka už nechtěl podílet." 

Nový starosta Jiří Vávra je členem i současného městského zastupitelstva v Ostravě. V Mariánských Horách byl necelé dva roky předsedou kontrolního výboru. Mimo jiné se mu nelíbilo hospodaření a chování dosavadního zastupitelstva. 

Jiří Vávra (ANO), nový starosta Mariánských Hor a Hulvák: "To chování a hospodaření jsem sledoval už řadu let. Jako předseda kontrolního výboru jsem se seznámil s tím, jak se finanční prostředky čerpají neúčelně a neefektivně. Podařila se nám provést změna."

Nově vzniklá koalice má osm členů v patnáctičlenném zastupitelstvu, je složená ze zástupců ANO, LEČO, ODS a Trikolóra. Zastupitelé zrušili místo uvolněného místostarosty, tento post dosud vykonávala Jana Pagáčová (KDU-ČSL). Noví místostarostové Daniel Vaca (LEČO), Petr Luzar (LEČO), Kamil Taube (ODS) a Filip Čmiel (Trikolóra) jsou tedy neuvolnění, což podle nového starosty Vávry přinese finanční úspory. Zastupitelé také odvolali Lianu Janáčkovou z uvolněné pozice předsedkyně komise pro strategický rozvoj a investice.

Témata: Mariánské Hory,  Hujdus
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků