Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V noclehárnách je místa dostatek i když mrzne. Ne všichni bezdomovci o ně stojí

Lidé bez domova v těchto mrazivých dnech plní noclehárny a denní centra. Jejich služby denně využívá kolem stovky z nich. Další stovky ale zůstávají venku. V Ostravě-Porubě bezdomovcům nabízí pomoc i pracovnice sociálního odboru, které za nimi chodí do terénu.

V Ostravě žije zhruba 800 lidí bez domova. Jen v Porubě jich je kolem 40. Větší pozornost jim v těchto dnech, kdy teploty klesají hluboko pod nulu, věnují sociální pracovnice porubské radnice.

Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí: “Kolegyně, které chodí do terénu, tak s nimi řeší problémy, které mají. To znamená, pokud jsou mrazivé dny, tak se je snaží motivovat k získání ubytování, nebo aby aspoň na noclehárně přespali. Jestli mají zajištěné potřeby, jestli mají potraviny, případně je odkážou na potravinovou banku, případně je odkážou na denní centrum, kde můžou dostat polévku, teplý nápoj a můžou přečkat vlastně ty mrazivé dny aspoň trochu v teple.”
Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru, MOb Ostrava-Poruba: “Rozdávají taky těmto lidem roušky, protože je opakovaně ztrácejí a pak mají problémy při vstupu do úřadu a nebo některých dalších institucí.”

Ne všichni lidé bez domova ale mají o pomoc zájem. Ti, kteří nejsou schopni dodržovat ubytovací řád, protože mají třeba problémy s alkoholem, zůstávají venku i v těchto mrazivých dnech.

Mají k tomu ale i jiné důvody.

bezdomovec Rosťa: "Nemám moc rád lidi a tam ve městě je zmatek. Já se tady vykoupu i hadry si vyperu."
Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru, MOb Ostrava-Poruba: “Spolupracujeme ale s Armádou spásy, která pomáhá těmto lidem a vlastně dává jim iglu tak zvané, kde lidé potom teda mohou strávit tady tento čas v zimě. Nejčastěji jsou za fakultní nemocnicí, jak je prádelna, nebo potom na výjezdu na Rudné a podobně. Ale samozřejmě hodně teda, musím říct, že cestují.”

Bezdomovcům pomáhá i Ostrava, která ve spolupráci s neziskovými organizacemi každým rokem spouští zimní program. Ten navyšuje počet míst v noclehárnách i na takzvaných volných židlích, které jsou lidem k dispozici v případě, že jsou zaplněna všechna lůžka.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy