Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poruba pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny. Ubytování a vše potřebné jim zajistila radnice i TJ Sokol

Do humanitární pomoci se zapojil i TJ Sokol Poruba. Stará se o čtyři házenkářky, které utekly před válkou z ukrajinského města Čop. Úplně samy, bez rodiny. Jejich bratři a otcové bojují a maminky se rozhodly zůstat s nimi.

Jediný telefonát stačil k tomu, aby se TJ Sokol Poruba postaral o 4 dívky z Ukrajiny. Zajistil jim vše, co potřebují. Ubytování, jídlo i oblečení.

Přemysl Blaha, starosta, TJ Sokol Poruba: “My jsme dostali informaci od trenéra Borise Petrovského, který nám pomáhal trénovat dorostenky. Volal. že děvčata utíkají z Ukrajiny, takže jsme mu volali, že se o ně postaráme. Část holek skončila v Michalovcích a některé by měly jet do Kynžvartu. Vyzvedli jsme je na nádraží. Bereme to jako humanitární charitativní činnost, takže z vlastních zdrojů se snažíme, aby se měly dobře.”

Cesta z ukrajinského Čopu pro ně byla dlouhá a vyčerpávající. Trvala 31 hodin, další hodiny házenkářky strávily na cizinecké policii. Nejmladší z nich přitom ještě není plnoletá.

Tea Chikovani, HC Karpaty Užhorod: “Děvčata jsou všechny z Kyjeva a naši otcové, matky, bratři a sestry tam zůstali. Můj bratr je momentálně na vojně, bratr jedné z našich dívek a otec také bojují. Moc se o ně bojíbe. Když jim voláme, slyšíme střelbu a křik. Je to válka, lidé umírají.”
Maria Hurkova, HC Karpaty Užhorod: “Tady jsou skvělí lidé, moc pomáhají Ukrajině a my jsme za to všem moc vděční.”

Házenkářky z Ukrajiny už mají veškeré formality za sebou a mohou se tak připojit k tréninku. Trénovat budou s ženami jednou až dvakrát denně.

Přemysl Blaha, starosta, TJ Sokol Poruba: “Za nás hrát samozřejmě nemůžou, protože přestupní termíny a to všechno skončilo.”

Sokol Poruba uspořádá i humanitární sbírku, a to 12. března během prvoligového utkání porubských házenkářek s Kynžvartem. Uprchlíkům z Ukrajiny pomáhá i radnice. Na kolejích VŠB-TUO zajistila ubytování zhruba 60 maminkám s dětmi.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Tam se o ně stará sociální odbor radnice. Pomohl jim s vyřízením všech dokladů a poskytuje jim také poradenskou, konzultační a materiální pomoc. V podstatě každý den tam za nimi dochází naše sociální pracovnice a tu situaci monitoruje. Je pravda, že maminky s dětmi se tam různě proměňují, protože některé tady mají třeba příbuzné, tak postupně odjíždějí a přijíždějí další.”

Radnice pro uprchlíky dále vyčlenila 5 porubských bytů, které pro ně v tuto chvíli připravuje.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Abychom tam mohli ubytovat do budoucna na delší dobu ty, kteří o to budou mít zájem. Dále budeme přispívat jako Poruba, městský obvod na sbírku Člověka v tísni a samozřejmě jsme připraveni, pakliže to bude situace vyžadovat, pomoct i jakkoli jinak. Materiálně, hmotně a podobně.”

Pomáhat můžete i vy. Možnosti pomoci, kontakty a veškeré další informace najdete na stránkách radnice.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy