Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

O Den urologické prevence byl v Nemocnici ve Frýdku-Místku velký zájem

Nemocnice ve Frýdku-Místku uspořádala po roční odmlce Den urologické prevence. Lékaři mužům bez rozdílu věku vyšetřili ledviny, močový měchýř i prostatu. Preventivní vyšetření mohly absolvovat i ženy. Zájem byl velký, hlavně mezi staršími muži nad 50 let, kteří by měli toto vyšetření podstupovat pravidelně.

Urologické problémy, podobně jako další zdravotní záležitosti by lidé rozhodně neměli podceňovat. Malou osvětu veřejnosti uspořádal v pořadí už 5. ročník Dne urologické prevence.

Anketa: - Co vás sem dneska přivedlo? Chodíte pravidelně? - "K doktorovi podle potíží, ale k urologovi ne." – Takže jste dneska přišel proč? – "Dneska jsem přišel udělat si prevenci, protože jsem pán ve věku, kdy mívá problémy různé jiné, jako chlap jo. Takže, ať se zjistí ještě, jestli jsem ještě k použití vůbec."
Pavel Novotný, předseda správní rady Nadačního fondu Pavla Novotného: "Pořádá se to ve čtyřech nemocnicích. Dneska jsme tady ve frýdecké nemocnici, za což jsem moc rád. A bohužel je vidět, že ti lidé, za prvé je hlad po té prevenci a za druhé někteří přicházejí pozdě."
Jan Bialek, lékař urologického oddělní Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Odebere se jim moč, která se tady vyšetří pod mikroskopem. Jestli tam jsou červené, bílé krvinky. Potom postoupí vyšetření na ultrazvuku. Vyšetření ledvin, vyšetření močového měchýře. No a pak se i těm, kteří mají nad 50 let, odebírá krev jako prevence nádorů prostaty. Vyšetří se prostata ještě přes konečník u těch pacientů nad těch 50 let."

Preventivní prohlídky kvůli nádorům prostaty by měli absolvovat pravidelně hlavně muži nad 50 let.

Jan Bialek, lékař urologického oddělní Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Část těch urologických nádorů bývá dlouho asymptomatických, to znamená, že člověk o nich neví. Většina těch nádorů, i ledvin, jsou zachycena náhodně. Na ultrazvukových vyšetřeních pro nějaký jiný problém. Takže z tohoto důvodu je to důležité. I ten nádor té prostaty v podstatě je dlouho dobu asymptomatický, nebolí, takže pacient, pokud by přišel na základě symptomů, tak tuž je často pozdě."
Pavel Novotný, předseda správní rady Nadačního fondu Pavla Novotného: "My jsme velmi rádi, že už jsme se popáté připojili k té celosvětové akci Movember a jsme velmi rádi, že můžeme v těch nemocnicích to dělat a smyslem toho je hlavně ty lidi upozornit na to. A především muže, aby na tu preventivku přišli. To znamená, já je všechny prosím, pokud můžeme, přijďte se nechat vyšetřit i mimo ty urologické dny, protože ten, kdo dřív přijde, ten má velkou šanci, že když se mu něco zjistí, že se vyléčí."

Vyšetření v nemocnici absolvovalo přes 42 lidí. Z toho byla jedna třetina žen. Žádný onkologický nález se naštěstí neobjevil, pouze několik zánětů.

Pavel Novotný, předseda správní rady Nadačního fondu Pavla Novotného: "Chtěl bych zároveň moc poděkovat vedení frýdecko-místecké nemocnice v čele s primářem urologického oddělní panem Matysem a vrchní sestřičkou paní Horákovou a samozřejmě všem ošetřujícím lékařům, paní tiskové mluvčí Březinové, protože ta spolupráce je úžasná a dneska jsem byl mile překvapen, kolik lidí přišlo i na základě toho, že ta akce byla zveřejněna na sociálních sítích, na stránkách města, takže super a moc děkuju."

Většinou bývá pravidlem, že na tyto akce chodí více ženy než muži. Organizátoři jsou tak velmi spokojeni.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyKROK CZ, v.o.s. - pracoviště Nošovice Průmyslová zóna Nošovice
Nošovice
od 17 600 do 18 300 Kč/měsíc

Detail

ŠKOLNÍ BUFET s.r.o. - pracoviště, kontaktní osoba Dalibor Sklář, info@skolnibufet.cz
Frýdek-Místek
od 5 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail

Marcela Jargašová - FERMONT - pracoviště
Třinec
od 25 000 Kč/měsíc

Detail