Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Zámku Studénka se ukrývá Vagonářské muzeum

Celý MS kraj |  | Kam vyrazit

Jediné muzeum svého typu v České republice. Ve věžích zámku ve Studénce se ukrývá Vagonářské muzeum, které dokumentuje železniční výrobu a dopravu na území tehdejšího Československa.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Tady roce 1900 zvykla zdejší vagonka a samozřejmě v roce 1955 když tady byla výstava tak se rozhodlo, že je škoda likvidovat tuto výstavu a vznikl záměr vzniku vagonářského muzea, které tady vzniklo v roce 1956. Ale proč je muzeum tady na zámku, ten důvod je následný. Ti poslední majitele šlechtická rodina Blücherů v roce 1936 prodala celý zámecký areál obci Studénka. Když právě to muselo vzniklo tak se hledalo místo a protože ta věžovitá čas byla prázdná, tak se nainstalovalo tady.“

Jednou z největších perel muzea je tento fiktivní model s železnicí.

Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Je v měřítku H0, teda 1:87. A co se týče rozměrů tak má metr a půl na 6 metrů. Máme dva samostatné okruhy. Na horním jsou celkem 3 vlakové soupravy a na dolním 6 souprav.

Krajina na železnici je zasazená do 70.-80. let minulého století.

Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Co se té krajiny týče tak ten úsek je smyšlený, není to nic konkrétního. Snahou tvůrců bylo aby bylo v krajině vidět co nejvíce zajímavostí, takže tady máme viadukty, tunely, hrad s letadlem, zříceninu, takže je to takový komplex. Co se týče modelů, které tady můžeme vidět, je to klasická, asi nejznámější slovenská striela, z těch modernějších tady máme potom City Elefant nebo motorový vůz Hurvínek.“

Druhé patro muzea nabízí pohled do historie Studénecké vagónky, včetně multimediální části. Třetí patro je zase zasvěcené historii železnice. Dále lidé v muzeu naleznou edukativní místnost nebo galerii.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Stojíme u vitrínky, kde máme nově nainstalované modely v měřítku N. Jak sama vidíte, jsou to modely maličké, takže když jsem je instaloval do té vitríny, sám jsem měl strach se jich dotknout. Třeba co se týká té fotografie, tak ty kola jsou umístěná na špičce prstu. Měl jsem sám strach je tam vzít, ale pro srovnání je to ideální.“

Mnohé z vystavovaných modelů byly muzeu darovány.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Nyní stojíme u vitríny, kde máme modely od pana Urbánka, které jsme dostaly. Je to kolekce, která čítá zhruba 200 kusů, jsou to modely z papíru, z plastu. Tady máme obrovskou parní lokomotivu, která je do posledního nýtu, posledního detailu z papíru. Většina těch domečků je napojena na elektřinu, protože plánujeme že přes zimu vytvoříme takové Urbánkovo město.“

Lidé však na Zámku nenaleznou pouze historii železniční dopravy.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Kromě Vagonářského muzea, které je stěžejní, co se týče zámku jako takového, byl ten zámek vždy občansky využíván. V současné době tu lidé naleznou obřadní místnost, která se opravuje do původního stavu, poté tady máme Základní uměleckou školu, knihovnu, ale hlavně tu lidé najdou objekt, který prochází určitou proměnou. I letos v květnu se otevírala nový místnost s vazbou na legionářskou školu, která tady byla v roce 1919-1923.“
anketa, návštěvníci muzea: „Nás s manželkou zajímá historie a chtěli jsme se sem podívat i na ty technické věci a historii železnice, jak to bývalo, jaký byl ten vývoj. Všechno nás to tady zaujalo, bylo to moc pěkné. No a samozřejmě se chceme podívat ještě tady dolů na to legionářské muzeum. Od mého pradědečka bratr byl legionář, tak jsme se tu na to chtěli taky podívat.“

Vestibul zámku zase nabízí prezentaci místních umělců.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Trvale nám tady zůstal obraz Vůně Blücherovy růže od místního malíře Martina Fabiana Ruska a nyní prezentuje místní malířku a restaurátorku a malířku paní Renátu Svobodovou s pohádkovými motivy. Za mnou je třeba Popelka. Výstava je nazvaná Jedno zrnko popela, jedno zrnko hrášku.“

Do dvou let, a tedy k sedmdesátému výročí od založení muzea, plánují do areálu zámeckého parku umístit také železniční vůz, k čemuž již dostali svolení od památkářů.

Nahlásit chybu


K tématu

Vagonářské muzeum představuje novinku, zve na virtuální prohlídku

20. října 2023 16:40 | Studénka | Petra Dorazilová

Do Vagonářského muzea se teď návštěvníci dostanou kdykoliv, i po jeho zavírací době nebo mimo sezonu. A to díky virtuální prohlídce. Zpřístupněna je na webu muzea.

Studénka po sto letech připomíná, že ve zdejším zámku fungovala legionářská škola

21. listopadu 2023 11:30 | Studénka | Petra Dorazilová

V zámku ve Studénce byla slavnostně otevřena malá expozice věnovaná legionářům. Připomíná, že tu před sto lety fungovala legionářská škola. Tuto historickou informaci oživil nápis, který byl odhalen během restaurátorských prací.

Archivář připomněl osudový rok i v dějinách Studénky

8. listopadu 2023 7:50 | Studénka | Petra Dorazilová

Rok 1938 a jeho vliv na život tehdejších obyvatel Butovic a Studénky. I to bylo obsahem přednášky, která se konala ve Vagonářském muzeu. Osudové události tu připomněl historik novojičínského státního okresního archivu.


Tragédie ve Frýdku-Místku: 27letý muž měl ubodat mladší partnerku a spáchat sebevraždu

Včera 10:20 | Frýdek-Místek | Lukáš Zavadil

Krajští kriminalisté prověřují násilný trestný čin, ke kterému došlo v neděli 13. října 2024 ve Frýdku-Místku. Policie na místě našla dvě mrtvé osoby, 22letou ženu a 27letého muže. Podle prvotních závěrů měl muž napadnout ženu a poté spáchat sebevraždu. Motivem tragédie byl pravděpodobně rozchod.

Mobilní hospic Ondrášek v Ostravě-Zábřehu se o klienty stará už 20 let

Domácí paliativní péče. Nevyléčitelně nemocným umožňuje důstojné dožití doma, ve známém prostředí a mezi blízkými. Právě tuto formu péče už 20 let poskytuje také mobilní hospic Ondrášek.

Sídliště v Ostravě Dubině protnul více než 100 metrů dlouhý stůl v rámci sousedské akce

V centru sídliště Dubina se v sobotu rozprostřel dlouhý stůl ozdobený květinami. Zván byl k němu každý bez vstupného či nutnosti registrace. Unikátní sousedskou událost pořádala radnice se spolkem Piána na ulici, kteří v roce 2020 uspořádali hostinu na Karlově mostě.

Úřední deska se přizpůsobí vozíčkářům a odolá mrazu

Město pořídilo novou elektronickou úřední desku. Ta nahradila starší, už poruchový model. Nový dotykový panel je odolnější proti dešti i vandalismu a přizpůsobí se i vozíčkářům.

Mladý sportovec během přes Česko podpořil nemocné fenylketonurií

Nejvýchodnější bod České republiky, který se nachází v Bukovci na Jablunkovsku, se stal cílem další cesty pro dobrou věc. Tentokrát se jednalo o podporu nemocných s fenylketonurií.

Ostravští policisté pátrají po svědcích nehody cyklisty a motocyklisty na ulici Francouzská

Včera 14:45 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští dopravní policisté vyšetřují nehodu z 12. srpna 2024, při které došlo ke kolizi mezi cyklistou a motocyklistou na ulici Francouzská. Policie žádá svědky, kteří by mohli přispět k objasnění události, aby se přihlásili na tísňové lince 158.

Univerzita III. věku v Educe vzdělává zájemce více než dvacet let

14. října 2024 16:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

V Novém Jičíně začal další semestr Univerzity III. věku. Tento vzdělávací projekt funguje více než dvacet let pod křídly Střední odborné školy Educa.

Tragická nehoda při opravě koryta řeky v Ostravě, muž zemřel po pádu nakladače ze srázu

Včera 10:12 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Tragický pracovní úraz se odehrál včera odpoledne v ostravské části Mariánské Hory, kde řidič nakladače sjel po srázu při opravě koryta řeky Odry. Muž, který nebyl připoután, vypadl z kabiny a zůstal zaklíněn pod převráceným vozidlem. I přes snahu zdravotníků svým zraněním na místě podlehl.

Policisté v Karlovicích zachránili muže, který několik dní nereagoval na volání sousedů

14. října 2024 13:35 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Žena z Karlovic na Bruntálsku měla obavy o svého souseda, který několik dní nereagoval na volání ani bušení na dveře. Po rychlém zásahu přivolaných policistů byl muž nalezen v kritickém stavu a přepraven do nemocnice.

15. ročník soutěže Útěk v řetězech opět nezklamal, do akce se neplánovaně zapojila i policie

14. října 2024 12:36 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

V Havířově se konal již 15. ročník adrenalinové soutěže Útěk v řetězech. Dvojice s spojené vězeňskými pouty tentokrát byly odvezeny do Ostravy a musely se vrátit do cíle. Do akce se zapojila i policie, protože lidé volali, že zřejmě viděli vězně na útěku.

Black Volley Academy podpoří rozvoj volejbalu v kraji

V Ostravě vzniká ojedinělý projekt volejbalové akademie, který má podpořit zájem mládeže o tento sport v regionu a vychovat volejbalové reprezentanty. Akademii podpořil MS kraj i město Ostrava.

Senior uvízl v bahně při houbaření v Beskydech, zachránila ho rychlá akce složek IZS

14. října 2024 13:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V neděli 13. října zasahovaly složky integrovaného záchranného systému u záchrany 77letého houbaře, který při sběru hub zapadl do bahna a nemohl se sám vyprostit. Díky rychlé pátrací akci byl nalezen, vyproštěn a převezen do nemocnice s příznaky podchlazení.

Zámek Kunín je známý jako barokní perla severní Moravy

14. října 2024 11:15 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Barokní perla severní Moravy. Právě tak je často označován kunínský zámek, který byl přestavěn do současné podoby letního barokního sídla na počátku 18.stoleti.

Těšínské divadlo má za sebou první přeshraniční premiéru

14. října 2024 10:50 | Celý MS kraj | Monika Danková | Kulturní okénko

Kvůli právě probíhající rekonstrukci budovy Těšínského divadla se přesouvají představení na jiné adresy. Jednou z nich je Divadlo Adama Mickiewicze na polské straně. Pro herce z Těšínského divadla je to výjimečná událost, která se v kulturní historii Těšínska ještě neudála.

Tisíce lidí lákaly v Rýmařově Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

14. října 2024 9:56 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Složité problémy v obcích po povodních – opravy, obnovy, humanitární pomoc

14. října 2024 9:40 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Zcela nové zásadní problémy teď řeší obce na Bruntálsku. Záchrana lidí po povodni byla pouze prvním krokem. Bourají se domy a zachraňují ty, co mohou přežít zimu. K tomu je ale potřeba zajistit další život v obcích především obnovou cest, silnic a mostů přes povodní rozvodněné řeky.

V Zámku Studénka se ukrývá Vagonářské muzeum
Vydáno 25. září 2024 16:30, Celý MS kraj, Andrea Holeszová
Jediné muzeum svého typu v České republice. Ve věžích zámku ve Studénce se ukrývá Vagonářské muzeum, které dokumentuje železniční výrobu a dopravu na území tehdejšího Československa.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Tady roce 1900 zvykla zdejší vagonka a samozřejmě v roce 1955 když tady byla výstava tak se rozhodlo, že je škoda likvidovat tuto výstavu a vznikl záměr vzniku vagonářského muzea, které tady vzniklo v roce 1956. Ale proč je muzeum tady na zámku, ten důvod je následný. Ti poslední majitele šlechtická rodina Blücherů v roce 1936 prodala celý zámecký areál obci Studénka. Když právě to muselo vzniklo tak se hledalo místo a protože ta věžovitá čas byla prázdná, tak se nainstalovalo tady.“

Jednou z největších perel muzea je tento fiktivní model s železnicí.

Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Je v měřítku H0, teda 1:87. A co se týče rozměrů tak má metr a půl na 6 metrů. Máme dva samostatné okruhy. Na horním jsou celkem 3 vlakové soupravy a na dolním 6 souprav.

Krajina na železnici je zasazená do 70.-80. let minulého století.

Ivana Richterová, průvodkyně Vagonářského muzea: „Co se té krajiny týče tak ten úsek je smyšlený, není to nic konkrétního. Snahou tvůrců bylo aby bylo v krajině vidět co nejvíce zajímavostí, takže tady máme viadukty, tunely, hrad s letadlem, zříceninu, takže je to takový komplex. Co se týče modelů, které tady můžeme vidět, je to klasická, asi nejznámější slovenská striela, z těch modernějších tady máme potom City Elefant nebo motorový vůz Hurvínek.“

Druhé patro muzea nabízí pohled do historie Studénecké vagónky, včetně multimediální části. Třetí patro je zase zasvěcené historii železnice. Dále lidé v muzeu naleznou edukativní místnost nebo galerii.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Stojíme u vitrínky, kde máme nově nainstalované modely v měřítku N. Jak sama vidíte, jsou to modely maličké, takže když jsem je instaloval do té vitríny, sám jsem měl strach se jich dotknout. Třeba co se týká té fotografie, tak ty kola jsou umístěná na špičce prstu. Měl jsem sám strach je tam vzít, ale pro srovnání je to ideální.“

Mnohé z vystavovaných modelů byly muzeu darovány.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Nyní stojíme u vitríny, kde máme modely od pana Urbánka, které jsme dostaly. Je to kolekce, která čítá zhruba 200 kusů, jsou to modely z papíru, z plastu. Tady máme obrovskou parní lokomotivu, která je do posledního nýtu, posledního detailu z papíru. Většina těch domečků je napojena na elektřinu, protože plánujeme že přes zimu vytvoříme takové Urbánkovo město.“

Lidé však na Zámku nenaleznou pouze historii železniční dopravy.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Kromě Vagonářského muzea, které je stěžejní, co se týče zámku jako takového, byl ten zámek vždy občansky využíván. V současné době tu lidé naleznou obřadní místnost, která se opravuje do původního stavu, poté tady máme Základní uměleckou školu, knihovnu, ale hlavně tu lidé najdou objekt, který prochází určitou proměnou. I letos v květnu se otevírala nový místnost s vazbou na legionářskou školu, která tady byla v roce 1919-1923.“
anketa, návštěvníci muzea: „Nás s manželkou zajímá historie a chtěli jsme se sem podívat i na ty technické věci a historii železnice, jak to bývalo, jaký byl ten vývoj. Všechno nás to tady zaujalo, bylo to moc pěkné. No a samozřejmě se chceme podívat ještě tady dolů na to legionářské muzeum. Od mého pradědečka bratr byl legionář, tak jsme se tu na to chtěli taky podívat.“

Vestibul zámku zase nabízí prezentaci místních umělců.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: „Trvale nám tady zůstal obraz Vůně Blücherovy růže od místního malíře Martina Fabiana Ruska a nyní prezentuje místní malířku a restaurátorku a malířku paní Renátu Svobodovou s pohádkovými motivy. Za mnou je třeba Popelka. Výstava je nazvaná Jedno zrnko popela, jedno zrnko hrášku.“

Do dvou let, a tedy k sedmdesátému výročí od založení muzea, plánují do areálu zámeckého parku umístit také železniční vůz, k čemuž již dostali svolení od památkářů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000045092/v-zamku-studenka-se-ukryva-vagonarske-muzeum