Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školská zařízení jsou opět bez dětí. Distanční výuka není tak účinná

Školy a školky opět zejí prázdnotou. Uzavřely je nová opatření, která zavedla vláda v souvislosti s pandemií koronaviru. A to i přesto, že ještě před dvěma týdny ministr zdravotnictví Roman Prymula ujišťoval, že uzavření prvního stupně základních škol nehrozí.

Školní lavice opět osiřely. Všechna vzdělávací zařízení uzavřel prudký nárůst epidemie koronaviru a zrušeny jsou i veškeré volnočasové aktivity. Žáci se tak zase učí z domova, což komplikuje život nejen rodičům a prvňáčkům, ale také ředitelům škol.

Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského: ”Situace je momentálně pro všechny ředitele v naší republice těžká. Všichni narychlo organizujeme distanční výuku, organizujeme způsob výdeje obědů, protože žáci mají nárok na dotovanou stravu i když jsou školy zavřené.”

Distanční výuky se školy nebojí. Mají k ní vše, co potřebují, horší je to s dětmi.

Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského: “Všichni vyučující byli proškoleni. Budeme používat jednotnou platformu google classroom a google meet. Co vím, tak jiné základní školy to mají podobně. Nebojíme se toho, ale musíme konstatovat, že mnozí žáci s tím problém mají. Nejsou schopni provozovat tu disciplínu a po loňských zkušenostech víme, že se toho nenaučili zdaleka tolik, kolik měli a mohli.”

Fungovat mohou jen krizová školská zařízení pro děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému. Například v Ostravě-Porubě jsou pro tento účel otevřeny jedna mateřská a jedna základní škola.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My jsme je soustředili vedle sebe, aby byly dobře dostupné. Jedná se o MŠ a ZŠ Ukrajinská.. Všechny ostatní školy přecházejí na distanční výuku. Všechny děti přecházejí na distanční výuku, takže tady se vlastně jedná o děti záchranářů.”

Veškerá školská zařízení zůstanou zavřená minimálně do 2. listopadu. Záležet bude na tom, jak se bude situace s covidem vyvíjet.

Až se školy otevřou opět otevřou, ale někteří učitelé i přesto zůstanou doma v karanténě, radnice má za ně náhradu.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My jsme se snažili, porubská radnice ve spolupráci s ostravskou univerzitou, aby se porubské školy nemusely zavírat, aby se učilo do poslední chvíle. Díky tomu se nám podařilo získat několik dobrovolníků, dohromady asi 10 z různých fakult ostravské univerzity.”

Studenti u si práci učitele vyzkoušeli před uzavřením škol a nemohou si ji vynachválit.

Karolína Morská, studentka Ostravské univerzity: “Jsem moc vděčná za tuto zkušenost. Jelikož se teď ZŠ uzavřely, takže tu praxi, ty možnosti teď nemáme , takže aspoň takhle si to můžu vyzkoušet. Je to nenahraditelné. Děti poslouchají, teďka sklaply. Jo, jsou hodní, snaží se a berou mě.”
Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského: "Já jsem moc ráda za tu příležitost, kterou nám městský obvod nabídl. Využívat studenty k suplování za kantory, kteří jsou nemocní, nebo v karanténě. Je to pro nás velmi dobrá příležitost, jak si i vyhlédnout do budoucna nějaké šikovné nové pedagogy."

Školy tak doufají, že spolupráce se studenty bude pokračovat i v dalším kalendářním roce.
Beskydská stavební, a.s.*
Ostrava
od 110 do 120 Kč/hod.

Detail

RD Stavitelství, s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

David & son s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 22 000 do 24 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků