Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V neděli bude vysvěcen nový dřevěný kostel v Gutech, žháři mají zaplatit téměř 20 milionů

Už jen několik hodin zbývá do slavnostního vysvěcení nového kostela v třineckých Gutech. Obřad se bude konat v neděli dopoledne za přítomnosti velkého počtu věřících a významných hostů.

Památkově chráněný dřevěný kostel v Gutech z 16. století shořel 1. srpna 2017, a to vinou tří mladých žhářů. Ti byli o rok později odsouzeni k trestům v délce 3,5 roku vězení pro mladistvého pachatele a 8 a 9 let vězení pro jeho dospělé komplice. Zaplatit by měli více než 19 milionů korun za způsobenou škodu.

Replika kostela se začala stavět tři roky od žhářského útoku a po roce jsou práce dokončené. V neděli budou nejdříve vysvěcené varhany a následně i kostel a čtyři nové zvony.

Kazimierz Płachta, farář: “Jsme moc vděční a s radostí a nadějí se připravujeme, včetně materiální stránky a výzdoby a také duchovna, abychom připravili svá srdce, aby to nebylo jen takové mechanické vysvěcení a hurá. Je to setkání s živým Bohem, který tady začne v kostele přebývat od toho vysvěcení.”

Slavnostního aktu se budou účastnit zástupci církve i veřejného života. Na likvidaci trosek a následné obnově kostela a jeho vybavení se finančně podíleli vedle kraje, měst a obcí také firmy a drobní sponzoři.

Místní farníci se už na nový kostel těší. Minulý týden zahájili 9denní modlitební novénu a aktivně se podílejí na úklidu a výzdobě kostela.

Anketa: “Už se to nikdy nevrátí, to co tady bylo. Ale jsme šťastní za to, co tady je, že alespoň část toho originálu tady je. A věřím, že tím společenstvím, které tady vytvoříme, že si to nějak vrátíme zpátky všechno.”

Dominantou nového kostela bude žáruvzdorný svatostánek pro uchovávání monstrance a dalších liturgických předmětů.

Kazimierz Płachta, farář: “V původním kostelíku byly malby, obrazy, ale teď tady pro začátek budou tyto dvě vzácnosti spolu s varhany. To je to bohatství kostela na začátku.”

Nedělní svěcení kostela začíná v 10 hodin a s ohledem na množství účastníků se dají očekávat komplikace při příjezdu a při parkování.


Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy