Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žháři vypálený dřevěný kostel v Gutech nahradila věrná replika

Doslova z popela se zrodil nový dřevěný kostel Božího těla v Gutech. Po 4 letech od žhářského útoku byla na stejném místě postavena věrná replika, která už slouží věřícím i všem ostatním návštěvníkům.

Vysvěcení nového kostela se konalo v neděli 6. června. Byla to slavnostní událost, kterou si nenechali ujít místní farníci, kteří se aktivně podíleli nejen na odklízení pozůstatků vyhořelého kostela, ale také na jeho obnově.

Jakub Kowalczyk, obyvatel Gutů, farník: “Soused mi volal o půlnoci, že hoří kostel. Myslel jsem si, že si dělá srandu. Když jsem vyšel z domu, tak už jsem vidět tu zář za kopcem. Tak jsem okamžitě sedl do auta a jeli jsme tady. Tady už byli hasiči. Shořelo to celé. Věž se zbortila, lidé brečeli a nebylo záchrany. Přežil jen kříž. Já jsem také pomáhal, dělal jsem tady s bagrem. Kopal základy a další práce. Chodili jsme tady každou sobotu na brigády.”

Památkově chráněný kostel ze 16. století lehl popelem v noci na 2. srpna roku 2017. Jako zázrakem požár přečkal pouze dřevěný kříž, který je dnes součástí nové repliky. Tři mladí žháři byli odsouzeni k vězení v délce 3,5 roku pro mladistvého a 8 a 9 let pro jeho starší komplice. Zaplatit by měli více než 19 milionů korun za způsobenou škodu, byť stavba nového byla kostela jednou tak nákladnější.

Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec), primátorka Třince: “Okamžitě jsme se rozhodli, že kostel obnovíme. Se souhlasem kraje jsme založili sbírku, ve které jsme na obnovu kostela vybrali zhruba 4 miliony korun. Samotné město se samozřejmě podílelo na likvidaci požářiště a stavbě nového kostela. Děkujeme všem dárcům a věřím, že nový kostel bude sloužit nejen věřícím, ale také všem ostatním návštěvníkům.”
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: ”V našem Moravskoslezském kraji  se nachází více než 30 dřevěných kostelíků, které bývají častým cílem poutníků, návštěv, turistů... A jeden z nich tady v Gutech před 4 roky vyhořel. Byla to tragická událost. Jsem moc rád, že kraj ihned přispěl částkou 200 tisíc korun na odstranění následků této tragédie a že dnes po 4 letech se kostel otvírá veřejnosti. Otvírá se nejen věřícím, ale všem, kteří tady chtějí poznat naši kulturu, naše specifické dřevěné kostelíky. Je to místo setkávání, odpočinku zamyšlení či meditace."

Společně s kostelem byly vysvěceny také varhany a čtyři nové zvony.

Martin David, pomocný biskup ostravsko-opavské diecéze: “Stojíme před obnoveným kostelem Božího těla v Gutech a já mám z té dnešní události velkou radost, protože je dodržení toho díla obnovy, které tady probíhalo během čtyř roků a na kterém se podílela obrovská řada lidí. Počínaje architekty, projektanty přes řemeslníky nejrůznějších profesí.

Na vysvěcení kostela se přijeli v neděli podívat místní i z daleka.

Renata Cigánová, návštěvnice: “Pocházím z Třince a tady jsme se scházeli každou sobotu jako mládež za kněze Adama Ruckého. Tady jsme strávila mládí. pamatuji, jak jsme tady na kůru zpívali. Bylo to tady moc krásné. Teď jsem se přijeli podívat z Hatí, kde teď bydlím, abych je povzbudila, protože se jim to opravdu podařilo. je to hodně podobné a i ten duch je tady.”

Lidé teď mohou nový kostel navštěvovat každý den, kdy se budou konat i mše.

Sledujte také

Replika žháři vypáleného dřevěného kostela v Gutech byla slavnostně vysvěcena


Sledujte také

Farníci dokončují přípravy nově vystavěného dřevěného kostela v Gutech k vysvěcení


Sledujte také

Replika vypáleného dřevěného kostela v Gutech je již téměř dokončená


Sledujte také

V replice žháři vypáleného dřevěného kostela v Gutech se už pracuje na interiéru


Sledujte také

Tesaři dokončují hrubou stavbu obnovovaného kostela v Gutech


Sledujte také

V Gutech byla zahájena stavba repliky kostela, který v srpnu 2017 podpálili mladí žháři


Sledujte také

Obnova žháři vypáleného dřevěného kostela dostala konečně zelenou. Stavět se začne snad už v červnu


Sledujte také

Hasiči už dvakrát zamítli návrh zabezpečení nového kostela v Gutech. Biskupství teď žádá znovu


Sledujte také

Za vypálení kostela v Gutech padly vysoké tresty


Sledujte také

Začal soud se žháři, kteří vypálili kostel v Gutech


Sledujte také

Uplynul rok od vypálení dřevěného kostela v Gutech


Sledujte také

Církev odpustila mladíkům, kteří vypálili kostel v Gutech


Sledujte také

Na mši u vyhořelého kostela v Gutech přišly stovky lidí


Sledujte také

Památkáři prohledávají spáleniště kostela v Gutech


Sledujte také

Policie obvinila tři muže z úmyslného zapálení kostela v Třinci


Sledujte také

Policie zadržela dva žháře, kteří zřejmě zapálili kostel v Třinci


Sledujte také

Požár srovnal se zemí dřevěný kostel v Třinci-Gutech


Sledujte také

Noční požár zničil dřevěný kostel z 16. století v Třinci-Gutech


Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy